Výstava v Betlémské kapli v Praze

01.12.2023

Vánoce už jsou za dveřmi a ve sklepeních Betlémské kaple začala tradiční vánoční výstava.

Pamatujete skromné začátky vánočních výstav, které pořádal Bonsai klub? Už je to dávno, více než čtyřicet let. Staropražské Vánoce v domě U Zlatého Melounu v roce 1984 byly tak milé a romanticky vánoční…. Tehdy jsem poprvé viděla rostlinku zvanou Růže z Jericha (a dlouho po ní marně toužila), recept na vánoční cukroví Srdíčka baletek, staré vánoční ozdoby a vše ostatní, co pořádající nadšenci našli mezi rodinnými poklady po babičkách a prababičkách, které se v rodinách předávají po celé generace.

Dnes je z Vánočních výstav veliká akce.

Na vernisáži v Betlémské kapli bylo plno zpěvu a radosti, paní Helena Mevaldová, dcera Františka Nepila, přečetla jednu z půvabných vánočních povídek svého tatínka. V prostoru výstavy vás čekají nevídané krásy. A také malá výstavka kreseb Jiřího Wintera. Protože humoru je třeba jako soli. Až se půjdete na výstavu podívat, zkuste najít pohádkového vlka, jak uprostřed vánoční poezie čeká na Karkulku.

A zavzpomínejme na ty první skromné vánoční výstavy, vytvořené několika nadšenci doslova na koleni z touhy po kráse a vánoční poezii zvyků a vzpomínek, která dělá české Vánoce tak milé a ve světě ojedinělé.