Výstavy

 Zde najdete všechny události a akce spojené s Jiřím Winterem-Nepraktou. Můžete nahlédnout také do FOTOGALERIE  z akcí a být na nich virtuálně s námi. 


Dílo Jiřího Wintera bylo prezentováno na více jak 340 výstavách, ať už svých vlastních nebo v rámci spoluúčasti na výstavách více umělců. Kresby se dočkaly vřelého přijetí u nás i v zahraničí, kde typický humor "firmy Neprakta" slavil velký úspěch. Náměty byly v české i zahraniční veřejnosti oblíbené, Výstavy byly hojně navštěvované a pro velký zájem bývaly prodlužovány nebo opakovány. Mezi nejúspěšnější a největší výstavy patřily výstava v Liberci (1960), v Křížové chodbě Staroměstské radnice (1980 a 1984 - přes 100 tisíc návštěvníků) a na Křivoklátu (2013 - 80 tisíc návštěvníků). 

Mezi další úspěšné výstavy se řadí  SVU MAROLD, Praha II., Klimentská 7 (první výstava J.Wintera),  Haškova Lipnice 1960, Západočeská galerie, Masné krámy Plzeň, Polská města: Štětín, Jelení Hora, Zelená Hora, Čenstochová, Toruň, Poznaň, Wroclav, Okresní vlastivědné muzeum - Vsetínský zámek,  Písecká brána v Praze 6, K Brusce 5 Galerie Jiřího Wintra - Špejchar ve dvoře - Spálené Poříčí Galerie Jiřího Trnky v Plzni nebo Pivovarské muzeum v Plzni.VÝSTAVA STVOŘENÍ ČLOVĚKA

Srdečně zveme na přednášku s expozicí děl Jiřího Wintera na téma Stvoření a vývoj člověka n farnosti Prosek.


VÝSTAVA V TEREZÍNĚ O OSUDU ŽIDOVSKÉ RODINY WINTERŮ

Neznámý osud Jiřího Wintera. Napadlo vás někdy, že je Winter typické židovské jméno?Tato výstava se bude vymykat všem dosud uspořádaným výstavám a to včetně těch v prostoru Židovské obce v Praze a několika synagogách. Malá pevnost v Terezíně dnes slouží jako muzeum holokaustu a v předsálí kina pro vás bude připraveno něco, co vás přinejmenším překvapí. A také budete mít námět k přemýšlení o síle lidské mysli, odvahy a životodárném účinku humoru. Jste srdečně zváni nejen na výstavu, ale také na vernisáž, odkud vás na křídlech hudby odnese do jiných světů Václav Kořínek. Na výstavě budou poprvé zpřístupněny dokumenty osudu rodiny Jiřího Wintera i jeho samého v období druhé světové války a jistě že nebude chybět ani typický nepraktovský výtvarný um a vtip. To by jinak přeci nebyl Neprakta. A nemohl by plnit své předsevzetí dodávat lidem radost, odvahu a trpělivost snášet rány osudu. 

BESEDA V OSTRAVĚ - 100 LET HUMORU JIŘÍHO WINTERA

Srdečně zveme na BESEDU do knihovny v Ostravě - Mariánské Hory, která proběhne již 25.4. v 17h. 


ZELENÁ HORA U NEPOMUKU

Srdečně všechny zveme na krásnou akci v malebném prostředí Zelené Hory u Nepomuku, kde se můžete těšit na bohatý program. 

Začíná již procesím v 10 hodin. V 15h ožije dílo Jiřího Wintera a Miloslava Švandrlíka Černí baroni ve filmovém zpracování. Na vernisáži se budete moci setkat a popovídat si s manželkou Jiřího Wintera, Danielou Winterovou. Od 16 hodin se v tamním kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha uskuteční také koncert Ave Maria.

Těšíme se na shledání na Zelené Hoře! 

ROČNÍ VÝSTAVA JAN ŽIŽKA V TÁBOŘE

Srdečně zveme na výstavu v Husitském muzeu v Táboře, která probíhá od 26.4.2024 do 11.5. 2025 a jejíž součástí je expozice humoru Mistra Jiřího Wintera. Protože Jiří - vzhledem ke svému obdivuhodnému smyslu pro černý humor - považovat celé husitské hnutí, spřízněné sekty a zejména osobu Jana Žižky za mimořádně zajímavý zdroj inspirace, nebudou na výstavě chybět ani kresby, podepsané nám všem známým charakteristickým podpisem Neprakta.


NATÁČENÍ POŘADU ČT K JUBILEU V ROCE 2024

Příští rok tomu bude 100 let, kdy se narodil Jiří Winter. Česká televize k tomuto výročí natáčí několikadílný dokument a v neděli se točilo ve Spáleném Poříčí. Zde je v krásném barokním špýcharu stálá výstava, která rozhodně stojí za vidění. A vlastně celé Spálené Poříčí. Naproti špýcharu si můžete ve sloupovém sálu hotelové restaurace dát něco dobrého, potěšit se čapí rodinkou na komínu pivovaru a prohlédnout si renesanční zámek. Zámek i statek jsou odedávna majetkem Svatovítské kapituly s přestávkou relativně krátkého období čtyřiceti let, kdy je okupovali a zcela zdevastovali vládnoucí soudruzi komunisté. Příroda kolem Spáleného Poříčí je krásná a na naučných stezkách i jiných překvapivých místech se budete opět setkávat s dílky Jiřího Wintera. Však také zahájení výstavy v tomto milém městečku bylo tím posledním, jehož se Jiří Winter osobně zúčastnil. 


VÝSTAVA VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH

Všechny příznivce humoru srdečně zveme na tematickou výstavu "Neprakta v muzeu" v Městském muzeu Františkovy lázně.
Výstava je doplněná o exponáty z rozsáhlé soukromé antropologické sbírky Jiřího Wintera. 

STÁLÁ EXPOZICE NEPRAKTY

V prostoru expozice bude archiv díla (knihy, časopisy, noviny, plakáty, pozvánky….) i životní cesty (dokumenty, fotografie, filmový materiál), který bude přístupný všem zájemcům k prostudování. K dispozici je zároveň hotelové ubytování za velmi přátelskou cenu, kdyby někdo chtěl studovat v klidu a důkladně. Postupně budou zpřístupňovány i sbírky a zajímavosti. Jako první budou vystaveny fotografie, které Jiří vytvářel převážně v období šedesátých let minulého století. Byly již několikrát vystaveny a pro návštěvníky byly zajímavým, velkým překvapením. Stálá výstava se bude nacházet v historické a památkově chráněné budově dělostřeleckých kasáren, v níž sídlí sdružení Terezín - město změny a též Vysoká škola aplikované psychologie. Proč je stálá expozice právě v Terezíně? Terezín je osudově spjat s Jiřího rodinou a jeho životem. Nebýt tragédie druhé světové války, Jiřího život by se ubíral úplně jinými cestami. Tohle vše a mnohé jiné zjistíte, když nahlédnete za oponu iluzí do skutečné reality. Vstupné je dobrovolné a bude určené výhradně k hrazení pronájmu prostoru výstavy a rozšiřování expozice. 

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ STÁLÉ EXPOZICE

Před týdnem jsem vás zvala do stálé expozice sbírek, archivu Jiřího díla a dokumentace jeho života. Dozvíte se, čemu všemu kromě kreslení a malování se Jiří Winter věnoval, s kým spolupracoval, s kým se přátelil a kudy se ubíral jeho život. Jsou to zjištění překvapivá. Cesta proti proudu času je vždy dobrodružná a v tomto případě obzvlášť … Výstava, na kterou vás zvu nyní, je pravým opakem té předchozí. Výstavní prostor se nachází na opačné straně Terezína a vystavené dílo na opačné straně Jiřího tvorby. Jsou to ty krásné, milé kresby, které všichni známe, které nás provází už po několik generací a které všichni máme rádi. Výstava je vhodná pro děti, rodiny a dětmi i tatínky a maminky bez dětí.  


VÝSTAVA V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

Od 3. května bude v Goethově domě sídlit výstava  Jiřího Wintera, známého pod pseudonymem Neprakta. Srdečně vás zveme na vernissage, neboli otevření výstavy dne 3.5. v 18.00hVýstavu pro nás přijede slavnostně zahájit slovutný spisovatel Martin Petiška, syn neméně slovutného spisovatele Eduarda Petišky a přiveze nám všem milé literární překvapení, vztahující se k Mariánským Lázním. Zahraje nám hudebník Václav Kořínek , který nás svojí dechberoucí hudbou vezme sebou do jiného časoprostoru. Moc se na vás těšíme, Daniela Winterová a Nadační fond  

Vznikl ESHOP!

V  eshopu budeme neustále rozšiřovat sortiment o další produkty s tématikou firmy Neprakta. Všichni fanoušci Jiřího Wintera se máte na co těšit! 

Setkání na Sv. Jiří
Setkání na Sv. Jiří

Na svatého Jiří vylézají hadi, štíři...... a také je svátek skautů, jichž byl Svatý Jiří patronem. Chce-li někdo z vás položit kytičku nebo zapálit svíčku na hrobě Jiřího Wintera, můžeme to udělat společně. Budu čekat u zadní brány Olšanského hřbitova (to je ta, která je blíže stanici metra Želivského) v neděli 24.4. od 10.30 


Výstava fotografií Jiřího Wintera - Neprakty v klubu Koníček

12. dubna 2018  se uskutečnila krásná vernisáž díla Jiřího Wintera Neprakty v KLubu Koníček v Praze 1

Borovanské 

Borůvkobraní

Na počátku července je v jižních Čechách pro vás znovu připravena výstava Jiřího Wintera. Tentokrát je součástí akce "Borůvkobraní" v půvabných Borovanech, malém městečku nedaleko Třeboně a Českých Budějovic.
Výstava je určena hlavně dětem, ale jistě potěší i dospělé návštěvníky. Trocnov se slavným památníkem od Prof. Josefa Malejovského ideálním místem pro vlastivědný výlet. Na výstavě také uvidíte několik husitských vtípků, které si milovník historie Jiří Winter - navzdory glorifikaci husitů minulým režimem - nenechal ujít.

Kouzelný 

míč

Milí obdivovatelé legendární autorské dvojice Neprakta - Švandrlík, Filip Konečný se rozhodl vzkřísit k novému životu komix Kouzelný míč, starý více než čtyři desetiletí. Věnoval mu půl roku svého života, vydal jej vlastním nákladem a výsledek stojí za to. Nejen, že se mu podařlo z nekvalitních socialistických novinových tisků a poškozených originálů doslova mravenčí prací na každém nejmenší výtvarném detailu vytvořit dílo odpovídající vzhledově původním originálům a tím je zachránit pro budoucí generace, ale navíc ve své knize čtenářům ukazuje nesnadnou cestu vzniku kresleného příběhu. Každý čtenář se tak může stát spoluautorem - výtvarníkem a projít si celou cestu vzniku komixu od počáteční skicy až k hotovému dokončenému dílu. Knihu dostanete od nás (neprakta na gmail.com), případně si ji můžete objednat prostřednictvím nakladatelsví Kosmas.

Vernisáž výstavy Lišov

Přátelé, dovoluji si vás informovat o zahájení výstavy v Lišově a samozřejmě vás též zvu na výlet do malebných Jižních Čech. Vernisáž se koná v pátek v podvečer a pokud se někdo z vás rozhodne na zahájení výstavy přijet, může se celý víkend těšit jihočeskými památkami a přírodou. Výstavní prostor je také úžasný - muzeum sídlí v bývalém Schwarzenbergském špitálu z roku 1676. Špitál byl určen nemocným a chudým poddaným schwarzenbergského panství, kteří zde dostávali veškeré zaopatření a též oděv v rodových barvách Schwarzenbergů - modré, bílé a žluté. Součástí špitálu byla i šatlava pro "příliš bujné a hašteřivé babky a dědky". Možná by se tímto nápadem některý ze současných penzionů pro seniory mohl inspirovat.

Lišovský špitál je jedinou zachovalou stavbou tohoto druhu v celých Jižních Čechách. Kdo je zobrazen na pozvánce? To je hádanka pro vás, já to bohužel nevím. Je to stárnoucí Casanova v Duchcově? Nebo Johann Wolfganag von Goethe, dvořící se mladičké Ulrice von Levetzow? Roztomilé je, že tuto dvojici Jiří nakreslil na plakát, vydaný k výročí vynálezu nadmíru užitečného - papírových pěněz. Jiří byl zkrátka nenapravitelný vtipálek.

Svatý Jiří 24.4.

Na svatého Jiří vylézají hadi, štíři... ...A také je svátek skautů, jichž byl Svatý Jiří patronem. 

Chce-li někdo z vás položit kytičku nebo zapálit svíčku na hrobě Jiřího Wintera, můžeme to udělat společně. Budu čekat u zadní brány Olšanského hřbitova (to je ta, která je blíže stanici metra Želivského) v neděli 24.4. v 15.00h 2016

Pro ty z vás, kterým se nedělní odpoledne nehodí a přesto chcete Jiřímu (i Bedřichovi Kopecnému, který je se svojí rodinou v hrobě též pochován) poděkovat za radost, kterou celý život rozdávali, je níže plánek.

Také zde vidíte Svatého Jiřího ve dvou provedeních, u nichž těžko rozhodnout, které je pěknější.
Jiří na nich tak trošku zobrazil sám sebe - nadšeného obdivovatele přírody a laskavého přítele všech živých tvorů.

Lidí, kteří za svůj život rozdali tolik radosti není mnoho a Jiří si zaslouží, abychom na něj vzpomínali s láskou.

Těšíme se na setkání,
Daniela, Petra, Martin a Veronika

Vernissage výstavy Břeclav 14.4.2016

Dovolujeme si pozvat vás na zahájení výstavy v Břeclavi. Před rokem v břeclavské synagoze proběhla výstava českého komixu, na níž měly své nezastupitelné místo i legendární kreslené příběhy Jiřího Wintera. Komixy, kterým se v době svého vzniku v žádném případě nesmělo říkat komix, neboť to slovo znělo příliš "americky". Letošní výstava je věnována tvorbě poněkud jiného druhu. Návštěvníkům představíme nejen vtipy s židovskou tématikou, ale i válečné prožitky a tvorbu z tohoto těžkého období. Prozradíme důvod, proč si dal Jiří Winter za cíl přinášet světu radost a humor. Tragická i humorná stránka výstavy se samozřejmě stále dotýkají židovství - vždyť holokaust zdaleka není zapomenutou myšlenkou a v současnosti má nový, tragický rozměr. Nové vraždy, nové tragédie, nová nebezpečí - (nejen) protižidovský fanatismus se nám nepozorovaně vrátil "zadními vrátky".

Před vypuknutím druhé světové války mnoho lidí považovalo nacismus za záležitost několika poblouzněných fanatiků, kteří nemohou chod rozumné, pokrokové a vzdělané Evropy nijak vážně ohrozit. A stálými ústupky "v zájmu zachování klidu a míru" popřáli zlu nebývalý prostor.
Připomeňme si statečnost všech těch, kteří se dokázali aktivně vzepřít a nebývalou lidskost Jiřího Wintera, který tragické zkušenosti s vyvražděním rodiny a trestu za protinacistický odboj dokázal přetavit v nádherný, životadárný humor.

Přijďte se potěšit, pobavit a rozveselit. A také poučit o chodu dějin a nezdolnosti lidského ducha - to vše potřebujeme v současné těžké době velmi naléhavě. V odkazu na YouTube můžete zhlédnout dokumentární film ze zahájení výstavy komixu v minulém roce. Film natočil, sestříhal, ozvučil, vytvořil a bez nároku na honorář poskytl Rostislav Šmíd.

Daniela Pavlatová a Martin Pavlata

Neprakta vyhrál cenu Rohatého Dalího

V roce 2016 vyhrál Jiří Winter - Neprakta cenu Rohatého Dalího, která se uděluje umělcům, kteří se věnují kreslenému vtipu. Je to specifická kategorie kreslířů, která zaslouží ocenění. Vedle Rohatého Dalího jsou oceňován i cenu Řádu bílé opice od Unie Karikatiristů. Venu za Jiřího převzal syn Martin Pavlata.

Více na Kreslenývtip.cz

Vernissage výstavy - Praha,4.4.2016

Výstava bude tentokrát v Praze, v prostoru Jazzové sekce, sídlící na adrese Valdštejnská 14. Jazzová sekce je spolek pro nekomerční kulturu, který započal svoji činnost v roce 1969 a prošel mnoha těžkými zkouškami. Vydržel, přežil, žije a vzkvétá. Výstavu spolku Kreslený vtip uspořádal Kryštof Bernat, který je jeho duší. Ano, je to syn slovutného "šíleného sochaře" (jak jej ve svých knihách nazval Miloslav Švandrlík) Jana Bernata, známé postavy pražské kultury let šedesátých i dalších. Autora fenoménu FSN, geniální myšlenky putovních výstav výtvarného umění po pražských veřejných záchodcích, projektu Ekoporno, "pachatele" legendárního transparentu "Staňte se mladými SS-many, vstupujte do SSM", svérázného filosofa a myslitele, autora posmrtných masek mnoha slavných osobností, a především nadaného akademického sochaře a malíře. Výstava bude společná, kromě Jiřího Wintera a Jana Bernata zde vystaví svá díla na aktuální témata další skvělí výtvarníci. Zahájena bude 4.4. v 18.00. Více zde

Vernissage výstavy - Kamenice nad Lipou, 9.4.2016

Milí přátelé, dovoluji si vás pozvat na jarní výlet do neobyčejně krásného místa. Renesanční zámek v Kamenici nad Lipou patří pod správu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a v jeho parku žije prastará lípa, jejíž stáří je odhadováno na 700 - 800 let a podle níž se celé město jmenuje. Pokud budete mít možnost setkat se s touto stromovou bytostí, pravděpodobně na takové setkání už nikdy nezapomenete. A možná začnete i přemýšlet o tom, proč je vlastně lípa symbolem češství a zda jsou či nejsou vlastenectví a láska k domovu důležitou věcí pro zdraví duše.

Výstava bude radostná a veselá, stejně jako je Jiřího tvorba a jarní období. Znovu nám zahraje nezdolný bojovník Černý pes Vladimír Veit (www.hutka.cz/veit/) a součástí vernisáže bude opět projekce animovaného filmu. Ačkoliv od jeho zrodu uplynulo už více než šedesát let, jeho téma je aktuální a jeho název jednoduchý a obsažný - Hra o naftu. Těším se, že se alespoň někteří z vás rozjedou na jarní výlet do Kamenice. Kdyby pro nic jiného, tak kvůli místnímu pověstnému léčivému čistému vzduchu a radosti, kterou přináší jarní příroda a neodolatelná výtvarná tvorba Jiřího Wintera.

Neprakta tvůrcem animovaných filmů

Milí příznivci animovaných filmů, obrázků a obrazů Jiřího Wintera a objevování neznámé tvorby známých autorů. Zvu vás na mimořádně zajímavou, neformální přednášku. Tentokrát budeme mít možnost seznámit se s dílem výtvarníka, kterého všichni známe ponejvíce jako karikaturistu, dlouhá léta tvořícího pod pseudonymem Neprakta. Jeho tvorbou se po mnoho desetiletí zabývá pan Jaroslav Kopecký, který pro nás připravil zajímavé ukázky z nepříliš známé oblasti tvorby "pana Neprakty" - animovaného filmu. Těším se na setkání 28.5. 2013 v krásných prostorech Wilfertovy vily.

89 let od narození Jiřího Wintera

Milí přátelé,
zítra tomu bude 89 let, co se narodil Marii Winterové (za svobodna Částkové) a Karlu Winterovi čtyřkilový cvalík, kterého rodiče pojmenovali Jiří. Vzpomeňte na něj s modlitbou a láskou. A také s poděkováním za všechnu radost, kterou nám rozdával a stále rozdává, ačkoliv opustil tělo už před mnoha měsíci (na podzim tomu budou neuvěřitelné dva roky). 
Vřele doporučuji knihu "Na návštěvě u Neprakty", kterou napsal Jiří Winter. Vydalo roku 1993 nakladatelství Petrklíč.

Knihu vám doporučuji k přečtení (občas se dá sehnat na internetu nebo vypůjčit), nejen proto, že je velice půvabná a autentická, ale hlavně z toho důvodu, že probouzí stejný pocit laskavé vlídnosti, jako Jiřího obrázky. Jako by nám tu Jiří zanechal kousek sebe samého.

Letní procházka po Brdech

Začíná léto a s ním i čas, který je nejlepší pro výlety a vycházky za různými pozoruhodnými cíly. Jedním z nich je zajisté i krásné město Spálené Poříčí, které přes svůj vcelku nízký počet obyvatel získalo v roce 2003 prestižní ocenění Historické město roku. Po procházce historickými uličkami můžete navštívit proslulé buddhistické centrum v Těnovicích, které do města také spadají, případně můžete za cíl své výpravy vytyčit stálou expozici Jiřího Wintera - Neprakty, kterou si letos prohlédlo již přes 3 000 návštěvníků. Výstava, která nese název Procházka po Brdech, je totiž oblíbeným cílem jak školních výletů či velkých zájezdů, ale i rodin s dětmi či turistů, kteří návštěvu expozice začlenili do procházky brdskými lesy a prohlídky historického centra.


Beseda na Křivoklátě

Vážení příznivci Neprakty! U příležitosti křivoklátské výstavy se v sobotu 27. 7. 2013 v 17.00 pořádá v prostorách hradu Křivoklát beseda o Nepraktově tvorbě spojená s ukázkami z animovaných filmů Jiřího Wintera. 

Konec výstavy U Hasičů

Dnešního dne skončila společná výstava Dagmar Šimkové a Jiřího Wintera v kavárně divadla U Hasičů, která představuje Jiřího Wintera nejen jako výtvarníka, ale také jako dlouholetého aktivního ochránce zvířat.

Přikládáme zajímavý článek Tomáše Boňka o přátelství lidí se zvířaty, který původně vznikl pro vernisáž výstavy Kočičí naděje na Špejcharu.

Co soudruhům nedošlo a co naopak neprošlo

Jste srdečně zváni na vernisáž výstavy "Co soudruhům nedošlo a co naopak neprošlo", která se koná ve čtvrtek 9. května 2013 v galerii U Božího mlýna.

Můžete se těšit na čtení z knihy "Průšvihy firmy Neprakta" panem Jiřím Millerem nebo na koncert Vladimíra Veita, který začíná v 19:30. 


Neprakta a jeho svět

Obec Tři sekery vás srdečně zve v pátek 19. 4. 2013 od 17 hodin do kostela Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi ve Třech sekerách na vernisáž výstavy Jiří Winter - Neprakta a jeho svět.

V rámci vernisáže proběhne promítání fotografií ze života Jiřího Wintera - Neprakty s doprovodným komentářem Jaroslava Kopeckého. 

Neprakta v Suchdole

18. dubna 2013 v 18 hodin bude v Alšově kabinetu suchdolské radnice zahájena výstava Jiří Winter Neprakta - výtvarník, karikaturista a sběratel. Můžete se těšit na vystoupení písničkáře Vladimíra Veita či na vzácné hosty - Jiřího Müllera a Helen Valentovou. Výstavu zahájí pan Tomáš Škrdlant, spisovatel, publicista a filmový dokumentarista, který od roku 1990 natočil přes šedesát autorských dokumentů, zabývajících se převážně ekologickou, psychologickou a sociologickou tematikou. Od roku 2009 vede na Masarykově univerzitě semináře nelineárního myšlení.

Výstava potrvá do 10. června 2013.

Neprakta na hrad!

Jste zváni na výstavu, která je tématicky zaměřena na hrady, rytíře, krásné dámy a hrdinné souboje o jejich přízeň, šlechtické erby a strašidelné pověsti. Na výstavě uvidíte mimo jiné i ukázku z bohatých Jiřího sbírek přírodovědných i historických zajímavostí.

Výstava je otevřena od 23. března do 31. října 2013.  


Neprakta v kavárně divadla U hasičů

15. března 2013 začíná společná výstava uměleckých děl Jiřího Wintera - Neprakty a Dagmar Šimkové v kavárně divadla U Hasičů, které sídlí na adrese Římská 45, Praha 2.  O výstavě napsal Pražský deník.

 Jste srdečně zváni!

Neprakta a jeho svět

Vážení přátelé,
dovoluji si Vás pozvat na vernisáž výstavy Neprakta a jeho svět, která se uskuteční ve čtvrtek 7.3.2013 od 18hod. ve výstavní síni Praha 8, Zenklova 27 (u zastávky tram Divadlo pod Palmovkou).

Na vernisáži též zazpívá a povypráví Vladimír Veit, patřícící k první generaci městských písničkářů, ovlivněných zejména poezií beatniků a Bobem Dylanem, kteří začali veřejně vystupovat kolem roku 1966. Vláďa Veit byl prvním jevištním partnerem Jaroslava Hutky (1967-1968), s nímž hrál zejména české překlady Dylana a Donovana, ale i své písně. Vláďa Veit byl spolu s Mertou, Hutkou, Třešňákem a dalšími členem volného sdružení Šafrán (1972-1978).

Ve spolupráci s multiinstrumentalistou Emilem Pospíšilem natočil Veit v husákovském Československu dvě vynikající alba: Quo vadis s vlastními písněmi a Texty, na kterém zhudebnil básně českých autorů Od Nerudy po Havla. Obě desky ovšem mohly vyjít pouze v exilovém vydavatelství Šafrán 78 Jiřího Pallase. Do exilu posléze odešel i sám Veit (1981). V Rakousku pokračoval ve zhudebňování svých oblíbených básníků i vydávání LP desek. Po listopadu '89 natočil a vydal vlastním nákladem několik "samopalových" nahrávek (Ještě to neskončilo, Kde domov můj, Slova, Jménem poesie, Křišťálové studánky, Štěstí) a knihu sebraných písňových textů Jménem poesie. V roce 1990 se vrátil domů a žije na venkově v jižních Čechách. V současné době pracuje na rukopisu svých vzpomínek. Blues libeňského plynojemu - text Josef Škvorecký, interpretace Vladimír Veit, z alba Texty, skladba 8.

Návrat černých baronů

Víte, kde leží legendární městečko Janovice nad Úhlavou, v němž seodehrává podstatná část děje knihy (a stejnojmenného filmu) Černí baroni? Zajímá vás, zda ještě existuje areál pověstných kasáren? Jste zvědavi, zda v knize vystupují reálné postavy? Uhodnete, zda je v Janovicích ještě hospoda U Kulaté báby a sokolovna, kde vojín Kefalín režíroval slavné divadelní představení? Žila v Janovicích vdova Šošoláková? Chcete si poslechnout vzpomínky opravdových černých baronů? Přijeďte v sobotu na vernisáž výstavy "Návrat černých baronů do Janovic". Součástí vernisáže bude zajímavá přednáška znalce života a díla Jiřího Wintera - Neprakty a Miloslava Švandrlíka, pana Jaroslava Kopeckého.

Svými písničkami a vzpomínkami nás potěší legenda českého folku - Vladimír Veit.

Přijeďte, strávíme spolu zajímavé odpoledne.


Kočičí naděje v Galerii Josefa Adamce

Jste srdečně zváni na vernisáž výstavy v Galerii Josefa Adamce (Na Špejcharu 3, Praha 7), pořádané ve prospěch čtyřnohých svěřenců útulku Kočičí naděje o.s. Na slavnostním zahájení vystoupí písničkář Vladimír Veit a farář Obce křesťanů Tomáš Boněk, který pohovoří o zvířecí duši z křesťanského pohledu. (Tomáš Boněk nám po vernisáži poskytl svou přednášku ve psané formě, děkujeme.) Na výstavě bude možnost zakoupit knihu "To je kočka, napsala" od Markéty Matějkové. Součástí vernisáže bude dražba kopie portrétu Zdislavy z Lemberka, vytištěná na ručním papíru.

Fotografie z vernisáže si můžete prohlédnout v naší fotogalerii  fotogalerii Kočičí naděje.

Slavnostní zakončení výstavy "Neprakta tak i onak"

V neděli 24. února ve 14:00 bude ukončena výstava Neprakta tak i onak. Výstavu slavnostně zakončí paní Helena Valentová a režiser, herec a zpěvák Jiří Müller, dlouholetí přátelé Jiřího Wintera a autoři knihy Hovory s Nepraktou, kteří nás potěší svým vyprávěním a vzpomínkami na veselé i vážné zážitky s Jiřím.


Tučná linka černou tuší v Galerii Josefa Adamce

Ve středu 20. února od 18:00 proběhne v Galerii Josefa Adamce přednáška a autogramiáda knihy Tučná linka černou tuší Jaroslava Kopeckého. Jste samozřejmě srdečně zváni.  

Neprakta tak i onak

V Galerii Josefa Adamce v Praze započne 23. ledna výstava Neprakta tak i onak, která potrvá do neděle 24. února 2013. Na vernisáži, začínající v 19 hodin zahraje a zazpívá Vladimír Veit. 

Více informací zjistíte přímo na webových stránkách galerie. 

Jako doprovodný program právě probíhající výstavy "Neprakta tak i onak" se v Galerii Josefa Adamce (Na Špejcharu 3, Praha 7) bude v neděli 3. února od 15 hodin konat neformální přednáška sinologa a výtvarníka Jiřího Straky o Tibetu a Číně a o tibetském a čínském buddhismu. 

V rámci výstavy "Neprakta tak i onak" se 19. února od 20:00 v Galerii Josefa Adamce koná koncert písničkáře Vladimíra Veita. Po koncertě bude následovat neformální posezení - Vláďa Veit bude vyprávět své vzpomínky z období protikomunistického odboje a pozdějšího exilu.

Neprakta z "Orientu"

Jste srdečně zváni vernisáž výstavy "Z Orientu" v čajovně U Naší milé Paní v Klatovech. Slavnostní zahájení se koná 19. ledna 2013 od 17:00, můžete se těšit i na vystoupení písničkáře Vladimíra Veita.

Čajovnu naleznete na adrese Pavlíkova 215, Klatovy.

Další informace zjistíte přímo na webových stránkách čajovny U Naší milé Paní.

Výstava v Rakovníku

Jste srdečně zváni do Galerie Samson-Cafeé v Muzeu T.G.M. Rakovník na výstavu s názvem Jiří Winter - Neprakta jak ho znáte a neznáte. Slavnostní zahájení výstavy proběhne 8. ledna 2013 v 18:00, a potrvá až do 2. března téhož roku. Na vernisáži vystoupí též písničkář Vláďa Veit - "Černej pes".

Pro více informací kontaktujte Danielu Pavlatovou nebo správce galerie:
GALERIE SAMSON CAFÉE
V Brance 233, 269 01 Rakovník
Tel.: 313 516 230
e-mail: kavarna@muzeumtgm.czPražská strašidla - neformální ukončení

V úterý 27. listopadu 2012 od 17.00 se bude konat neformální ukončení výstavy Pražská strašidla u Zlatého kohouta (Michalská 3 - naproti Blatničce). Kdo bude chtít, může přinést ukázat svoje obrázky, něco nám přečíst, přinést si hudební nástroj, případně něco dobrého (i tekutého). Prostě podle nálady a fantazie... Stejně jako na vernisáži této výstavy nám zazpívá Vláďa Veit - "Černej pes".

Neprakta jak ho znáte i neznáte

Jste srdečně zváni na vernisáž výstavy Neprakta jak ho znáte i neznáte, která se koná 14. listopadu 2012 od 17:30 v Galerii na úřadě. V rámci vernisáže vystoupí Vladimír Veit, český písničkář a zakládající člen sdružení Šafrán. Výstava potrvá do 11. ledna 2012, vstup je volný. 

Už je tomu rok...

Je tomu dnes právě rok, co nás pan Jiří Winter navždy opustil. Přesto stále mnohé těší, hřeje i rozesmívá prostřednictvím díla, které pro nás zanechal.


Pražská strašidla

Jste srdečně zváni na vernisáž výstavy Pražská strašidla, která se bude konat 5.11.2012 od 18:00 v prostorách Galerie U Zlatého kohouta. Výstavu zahájí Daniela Pavlatová, výstava bude doprovázena pírničkami Vládi Veita. Obrázky Jiřího Wintera budou doprovázeny texty jeho dlouholetého přítele a námětáře Miloslava Švandrlíka. 

130. výročí narození A. V. Friče

Před sto třiceti lety se dne 8. září narodil Alberto Vojtěch Frič, známý jako přítel (a člen) indiánského kmene Chamacoco [čemakoko]. Jiří Winter byl poslední žijící člověk, který  Friče osobně znal. Bohužel v srpu roku 1944 Jiřího zatklo gestapo a v prosinci téhož roku A.V. Frič umírá na tetanus. Po válce se už nesetkali. Jako připomínku na tohoto velkého člověka si dovolujeme uvést úryvek z pořadu České televize České stopy, a to z dokumentárního filmu nazvaného podle přezdívky A. V. Friče Karai Pukú, což v překladu znamená "Dlouhý lovec", ve kterém Neprakta na Friče vzpomíná.

Pro případné zájemce uvádíme též odkaz na celý film.

Více o odkazu A. V. Friče a indiánském kmeni Chamacoco si můžete přečíst na webových stránkách Občanského sdružení Checomacoco.

Peter Závacký o výstavě Neprakta 88 v Košicích

Před několika dny vyšel na CzechFolks.com článek od Petera Závackého s názvem Neprakta na Slovensku alebo aj výstava, o ktorej sa hovorí. Po zveřejnění tohoto článku se záhy začaly objevovat značné kladné ohlasy v komentářích pod článkem. Dovolíme si zde uvést i ukázku z tohoto článku:

Už v době svého pozemského života dosáhl pomyslného Olympu českého kresleného humoru. Jeho kresby, které, podobně jako Ladovy, na Vltavě nejen zlidověly, ale brzy se staly i oblíbeným předmětem sběratelského zájmu. Osudovým časopisem mu byl známý a populární pražský humoristický týdeník Dikobraz, se kterým spolupracoval více než čtyřicet let. Humor jeho kreseb, obohacený o výtvarné hodnoty, je lidsky upřímný, prostý, srozumitelný, úsměvný a příjemný.
(...)
Chtěli jsme, aspoň touto formou, vzdát zasloužený hold a dík velkému dílu a výtvarnému umění jako i osobnosti formátu Mistra Neprakty u nás pod Tatrami, ale také co nejširšímu uměleckému okruhu a příznivcům kresleného humoru, nejen jeho příznivců a pamětníků, ale hlavně nejmladším generacím na Slovensku přinést zprávu o jeho kumštu a mistrovství v populárně výtvarném žánru - kresleného humoru - známém ve výtvarném světě umění jako kartún a také jako humor v grafice. 
Text je převzat z webu www.CzechFolks.com. Děkujeme.

Derniéra výstavy z cyklu Pocta Nepraktovi

Vřele budete přivítáni na derniéře výstavy, pořádané v Domě kultury Poklad v Ostravě v rámci cyklu Pocta Nepraktovi. Výstava bude slavnostně uzavřena dne 2. října 2012 od 18 hodin dlouholetým přítelem Jiřího Wintera Prof. Rajko Dolečkem a výtvarnicí Lenkou Kocierzovou.

Signály z neznáma. Český komiks 1922 - 2012

V Domě umění města Brna byla zahájena výstava Signály z neznáma. Český komiks 1922 - 2012, na níž se můžete mimo jiné potěšit ukázkami známých komixů Jiřího Wintera. Na této výstavě jsou výjimečně vystaveny originály. Vstup na výstavu činí 100 Kč, zvýhodněné vstupné 50 Kč. V únoru se celá výstava přestěhuje do galerie DOX v Praze, kde potrvá až do května příštího roku. Odsud se pak výstava přestěhuje do Východočeské galerie, kde bude ke zhlédnutí až do září 2013.

Derniéra výstavy v Galerii jednoho obrazu

Jste srdečně zváni na derniéru výstavy díla Jiřího Wintera. Přijede zajímavý host - autor knihy Tučná linka černou tuší a znalec díla i života Jiřího Wintera - Neprakty, Jaroslav Kopecký. Derniéru uvede člověk nad jiné povolaný - kamarád Jiřího Wintera i prvního ředetele Západočeské galerie Oldřicha Kuby, pan Pavel Hejduk. Kromě zajímavých zážitků si z výstavy můžete odnést i knihu Tučná linka černou tuší s věnováním autora za "výstavní" sníženou cenu.


Neprakta v Radnicích

Budete vřele přivítáni na výstavě v uměleckém salonu La Boema v Radnicích. Výstava se koná od 24. června a potrvá až do 22. července roku 2012.

Přípitek z Plzně

Jste srdečně zváni na vernisáž výstavy Přípitek z Plzně. Výstava započne 7. června 2012 vernisáží v 18 hodin, a potrvá do 30. září. Nepraktova díla si budete moci prohlédnout v Pivovarském muzeu v prostorách Valečky.


Neprakta v Chodbě - Rataje nad Sázavou

....A nastoupil jsem jako mladý a zapálený kulturtrégr do Malostranské besedy. Tenkrát jsem vymyslel program o ekologii a šel jsem na Václavák, kde bylo oddělení propagace zadat vytištění letáku s Jiránkovým brontosaurem. V propagaci seděl tenkrát starší, bělovlasej chlápek a holky výtvarnice hned no to tě musíme představit, to je náš mladičký kolega Kmínek, a to je náš kamarád pan Winter. Potřásli jsme si rukou, nevěděl jsem, jestli mu nemám říkat soudruhu, tak jsem mu radši neříkal nijak. Inu alibismus. Pak jsem vypad přes tehdy ještě průchozí Karlův most zpátky do Besedy. Tam mi kolega Robert, skvělý údržbář, produkční, uklízeč, pořadatel a v nouzi osvětlovač a zvukař v jedné osobě povídá: tak co Neprakta? A já no coby? No jak na tebe zapůsobil? Jak zapůsobil, já ho neznám a vzpoměl jsem si na Kopyta a Mňouka. Dyť mi řikaly holky z Václaváku, že tě představily! Jo představily, ňákýmu Wintrovi... V tu chvíli se Robert zhroutil v křečích smíchu, povídá že jsem blbej magistr a abych ho okamžitě následoval ke Kocourovi na jedno, že to potřebuju. A fakt jsem to potřeboval, všechno mi vysvětlil, u jednoho nezůstalo, ale zahájit večerní program jsme stihli. Tak jsem se začátkem osmdesátejch poznal s Jiřím Winterem - Nepraktou. 

Autorem textu je Ota Kmínek, organizátor výstavy.


Pozvánka na otevření Galerie Jiřího Wintera - Neprakty

V neděli 19. září proběhne ve Spáleném poříčí v rámci městské slavnosti otevření Špejcharu Ve dvoře, kde bude uvedena nová stálá expozice v Galerii Jiřího Wintera - Neprakty s názvem Procházka po Brdech

Více informací se dozvíte ve článku na webových stránkách Spáleného Poříčí. 

Neprakta v knize Znormalizováno  Československo v letech 1978- 1985  

V této knize je věnována kapitola Období vrcholné normalizace v životě a díle spisovatele Miloslava Švandrlíka. vzniku firmy Neprakta, dlouholetému přátelství a spolupráci, společné tvorbě Jiřího Wintera s Miloslavem Švandrlíkem.  Znormalizováno Československo v letech 1978-1985,  Praha : ÚSTR, 2020

Chystá se nová kniha o Jiřím Winterovi

Kniha ve velkém formátu prezentuje přes tisíc reprodukcí vtipů, ilustrací, grafik, skic a námětů, reklamních plakátů, letáků a účelových tisků z rozsáhlého celoživotního díla, od konce čtyřicátých let 20. století až do úmrtí v roce 2011. Věnuje se i teoretickému zařazení "fenoménu Neprakta" do souvislostí společenských, historických a uměleckých. Zařazuje Winterovo dílo do kontextu doby a v několika odborných studiích popisuje vývoj české, resp. československé karikatury ve druhé polovině 20. století. Kniha je exkluzivní díky modernímu polygrafickému zpracování a reprodukování ve špičkové kvalitě. Podobná publikace nebyla dosud vydána, jedná se tedy o první v řadě "dokladů" o výjimečném období, kdy se česká "karikatura" měnila v "cartoons".

zdroj: knižní klub