Stálá expozice

01.07.2022

Konečně jsme se dočkali stálé expozice. Začíná skromně, ale to nám nevadí. Časem se může posunout do jiného, většího prostoru, když nám osud bude příznivě nakloněn. A hlavně když budete příznivě nakloněni vy, kteří máte Jiřího dílo rádi. V prostoru expozice bude archiv díla (knihy, časopisy, noviny, plakáty, pozvánky....) i životní cesty (dokumenty, fotografie, filmový materiál), který bude přístupný všem zájemcům k prostudování. K dispozici je zároveň hotelové ubytování za velmi přátelskou cenu, kdyby někdo chtěl studovat v klidu a důkladně... Postupně budou zpřístupňovány i sbírky a zajímavosti. Jako první budou vystaveny fotografie, které Jiří vytvářel převážně v období šedesátých let minulého století. Byly již několikrát vystaveny a pro návštěvníky byly zajímavým, velkým překvapením .V blízké době (jakmile vytvořím vhodné podmínky) bude též veřejnosti zpřístupněna Jiřího slavná antropologická sbírka, kterou prozatím zkoumá a opatruje antropologické oddělení Národního muzea. Stálá výstava se bude nacházet v historické a památkově chráněné budově dělostřeleckých kasáren, v níž sídlí sdružení Terezín - město změny a též Vysoká škola aplikované psychologie. 


Proč je stálá expozice právě v Terezíně? 

Terezín je osudově spjat s Jiřího rodinou a jeho životem. Nebýt tragédie druhé světové války, Jiřího život by se ubíral úplně jinými cestami. Tohle vše a mnohé jiné zjistíte, když nahlédnete za oponu iluzí do skutečné reality .Pokud se budete chtít přijet podívat , ráda vás výstavou i archivem provedu. Stálé otevírací či zavírací hodiny nejsou , domluvíme se na termínu , který vám bude vyhovovat . Můj telefon je 736150787. Vstupné je dobrovolné a bude určené výhradně k hrazení pronájmu prostoru výstavy a rozšiřování expozice. Terezín je zajímavé místo , kde je toho na podívání mnohem více.... Možná budete překvapeni stejně jako já , jak funkčně dokonalé a nadto velmi krásné pevnostní město Josef II postavil a jak důmyslně promyšlený byl tehdejší obranný systém .

Těším se na setkání, Daniela WinterováVýstava Jan ŽIŽKA

Velká výstava k 600. výročí úmrtí slavného husitského vojevůdce bude hravá, interaktivní rozhodně nenechá nikoho klidu! Potrvá až do května 2025.

Ve výstavních sálech Staré táborské radnice je výstava mapující život a význam velkého husitského válečníka. Úvodní animovaný film z dílny Jana Míky, zajímavé artefakty ze sbírek Husitského muzea, věrné repliky zbraní a válečných strojů, dioramata, komiksy, obrazy a hry odvyprávějí příběh hejtmana Jana Žižky ve vší jeho spletitosti v kontextu doby, ve které se zrodil. Do výstavy jsou výborně zakomponovány humorné kresby Jiřího Wintera-Neprakty. Manželka Neprakty Daniela Winterová řekla: "Jiří – vzhledem ke svému obdivuhodnému smyslu pro černý humor – považoval celé husitské hnutí, spřízněné sekty a zejména osobu Jana Žižky za mimořádně zajímavý zdroj inspirace, proto na výstavě nechybí ani kresby, podepsané nám všem známým charakteristickým podpisem Neprakta."

K výročí 600 let úmrtí Jana Žižky otevírá Husitské muzeum velkou výstavu – Česko objektivem (ceskoobjektivem.cz) 


Stálá expozice ve Spáleném Poříčí

Barokní špejchar Ve Dvoře je perlou Spáleného Poříčí. Najdete v něm expozici zemědělství, "naučnou stezku" Procházka po Brdech a stálou expozici kresleného humoru Jiřího Wintera Neprakty. Expozice Mistra Neprakty se otevřela již v roce 2011 a funguje dodnes. Jedná se po výstavě v Terezíně o druhou stálou expozici díla Jiřího Wintera u nás.

Více zde.