Ladislav Bezděk

25.04.2022

Mgr. Ladislav Bezděk

(*1958)

Fotograf, filmový historik a památkář

Vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor užitá fotografie, a obor filmová věda na Filosofické fakultě UK. V letech 1981 až 1990 pracoval ve fotoateliéru Vladimíra Uhra ve Státním ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů, od roku 1993 působí v Národním památkovém ústavu (dříve SÚPP) jako vedoucí oddělení dokumentačních fondů. Dlouhodobě se věnuje výzkumu metod digitalizace obrazových předloh, fotoarchiválií a kinematografických děl.

Svému dlouholetému příteli Jiří Winter ilustroval mikropovídky o psech v časopisu Pes-přítel člověka. Od roku 1992 začal Ladislav Bezděk Nepraktovi dodávat náměty některých vtipů pro Dikobraz a rovněž kreslených erotických vtipů, uveřejňovaných v časopisech Sexbox. Pardón a NEIreport. Vtipů spolu publikovali několik desítek, navíc vydali kalendář Milostné kapitoly a knihu Nepraktův erotický depozitář.

"S doktorem filozofie Ladislavem Bezděkem jsem se seznámil jako s fotografem. Pracuje pro Ministerstvo kultury a dělal jsem s ním hodně věcí. Jako chovatel psů připravoval pro časopis Pes-přítel člověka sérii článků o psech, kteří se nějakým významným nebo zajímavým způsobem zapsali do historie. Sám je chovatelem, jeden čas měl čínského naháče, vzácné a drahé plemeno. Psa našel uvázaného, z neznámého důvodu ho někdo opustil, a pan doktor si psa velmi považoval a chlubil se s ním. I když je to velký pes, skoro jako doga, je moc hodný. Později, protože si zvykl na velkého psa, byl jedním z prvních chovatelů tibetské dogy u nás. Ta působí jako největší psí plemeno, je sice stejně velká jako anglická doga, ale protože má hustou a dlouhou srst, působí mohutnějším dojmem. Tibetskou dogu má dodnes..."

O Ladislavu Bezděkovi z knihy Černá linka černou tuší, Jiří Winter a Jaroslav Kopecký, 2012