Hledejte s námi Winterovy příbuzné

22.08.2023

Milí přátelé a příznivci Jiřího Wintera, blíží se výstava, která se bude od těch ostatních dosti odlišovat místem i obsahem. Ale zase ne tak úplně. Výstava bude v Terezíně v Malé pevnosti a přiblíží nám Jiřího osud a tvorbu v období druhé světové války. Opravdu jen přiblíží, protože něco takového není pro nás - lidi žijící v míru a blahobytu - ani vzdáleně představitelné.

Jiří přišel o celou rodinu, která byla " přesunuta" ze svých domovů do terezínského ghetta a posléze do spaloven Osvětimi. Osvětim minula pouze tatínka Karla Wintera, kterého umučili hned v Praze při výslechu (Jiří byl v protinacistickém odboji, proto ten výslech), bratrance Rudolfa, který uprchl do utečeneckého tábora v Šanghaji a nyní jeho rodina žije v Austrálii a bratrance Františka. František v dětství onemocněl Španělskou chřipkou, která řádila po první světové válce. Napadala hlavně mladé lidi a děti, staré a nemocné nechala na pokoji. František přežil, ale ochrnul. Jiří si ho pamatoval jako milého mladého kluka na vozíku, který uměl několik jazyků, hrál báječně šachy, měl ochočeného mluvícího papouška a byla s ním legrace. S celou rodinou byl odsunut do Terezína. Tam jako mladý a zdravý (někdo u psacího stolu přehlédl, že je na invalidním vozíku) byl předvolán do Osvětimi a rodiče dobrovolně jeli s ním. Mysleli, že ho v táboře budou moci alespoň trochu ochránit a pomáhat mu. Po cestě vlakem jej ovšem objevil dozorce a se slovy, že mrzáky nepotřebují a zbytečně překáží a zabírá místo jej vyhodil z jedoucího vlaku ven. Rodiče po příjezdu do Osvětimi šli okamžitě do plynové komory.Z celé rodiny nebyla přesunuta do Terezínského ghetta pouze Jiřího teta Regina. To proto, že Regina Winterová, provdaná Jandová, si vzala Čecha a křesťana a tím si zachránila život. Její dcera Anna si vzala za manžela Jiřího Schwarze, který podle našich informací hrůzy koncentračních táborů jako jediný přežil. Po válce se jejich rodina, ochromená hrůzou z toho, čemu jen o vlásek unikla, uzavřela do sebe. Těžko se tomu můžeme divit, protože si to těžko umíme představit. Zvláště když všichni viděli, že se k moci derou komunisté, kteří k Židům cítí stejnou zášť jako nacisté. 

Bratranec Rudolf s rodinou odešel do Austrálie a rodina Jandova se ze strachu snažila být úplně neviditelná. Jiří Winter s maminkou osaměli.

Myslím, že to do smrti bylo Jiřímu líto. I tohle dokáže válka - rozdělit velikou a soudržnou rodinu.

Přesto do konce života věděl, že má někde v Praze příbuzné a až donedávna se na jeho hrobě objevovaly květiny a malé dárky, vždy stejné, očividně od stejného člověka. Věřím v sílu sociálních síti a doufám, že se mi podaří s rodinou znovu navázat kontakt. Byl by to ten nejkrásnější dárek, jaký by si Jiří k narozeninám přál.

Zde jsou informace:Regina Jandová nar. 26.5.1889 v Praze za svobodna Winterová, bydlištěm Tř. marš.Focha 1418 byla Jiřího teta. Rodina byla velmi soudržná a scházela se téměř každý víkend a při všech možných svátcích a příležitostech.

Teta a strýček byli tedy pro Jiřího velice blízcí lidé.Karel Janda nar. 3.11.1888 bydlištěm Žižkov, Tř. marš.Focha 1418 byl Jiřího strýček. Pocházel z Loun.Anna Jandová byla Jiřího sestřenice, dcera Reginy Jandová a Karla Jandy.

Byli s Jiřím téměř stejně staří, takže valnou část dětství trávili společně. Bohužel nemáme žádnou její fotografii.Jiří Schwarz, narozen 21.2.1922 byl manžel Anny Jandové, později Schwarzové. Bydlel v Praze, na Nábřeží Lužní 11. Vystudoval ČVUT, strojní a elektrotechnickou fakultu. Byl transportován 10. 8. 1942, Praha → Terezín a 28. 9. 1944, Terezín → Osvětim. Byl osvobozen v Gleiwitzu. Přežil.

Milí přátelé, prosím, zkuste Jiřímu vrátit jeho rodinu. Třeba se nám společnými silami podaří někoho z příbuzných najít. Když má Jiří ty narozeniny…A nebojte se, na výstavě bude přítomný i typický " nepraktovský" humor. Protože bez humoru by se takový osud nedal unést, ani přežít.