Hledejte s námi Winterovi příbuzné

23.07.2023
Karel Janda- strýc Jiřího Wintera
Karel Janda- strýc Jiřího Wintera

Milí přátelé a příznivci Jiřího Wintera, blíží se výstava, která se bude od těch ostatních dosti odlišovat místem i obsahem. Ale zase ne tak úplně. Výstava bude v Terezíně v Malé pevnosti a přiblíží nám Jiřího osud a tvorbu v období druhé světové války. Opravdu jen přiblíží, protože něco takového není pro nás - lidi žijící v míru a blahobytu - ani vzdáleně představitelné.


Jiří přišel o celou rodinu, která byla "přesunuta" ze svých domovů do terezínského ghetta a posléze do spaloven Osvětimi. Osvětim minula pouze tatínka Karla Wintera, kterého umučili hned v Praze při výslechu (Jiří byl v protinacistickém odboji, proto ten výslech), bratrance Rudolfa, který uprchl do utečeneckého tábora v Šanghaji a nyní jeho rodina žije v Austrálii a bratrance Františka.

František v dětství onemocněl Španělskou chřipkou, která řádila po první světové válce. Napadala hlavně mladé lidi a děti, staré a nemocné nechala na pokoji. František přežil, ale ochrnul. Jiří si ho pamatoval jako milého mladého kluka na vozíku, který uměl několik jazyků, hrál báječné šachy, měl ochočeného mluvícího papouška a byla s ním legrace. S celou rodinou byl odsunut do Terezína. Tam jako mladý a zdravý ( někdo u psacího stolu přehlédl, že je na invalidním vozíku ) byl předvolán do Osvětimi a rodiče dobrovolně jeli s ním. Mysleli, že ho v táboře budou moci alespoň trochu ochránit a pomáhat mu. Po cestě vlakem jej ovšem objevil dozorce a se slovy, že mrzáky nepotřebují a zbytečně překáží a zabírá místo jej vyhodil z jedoucího vlaku ven. Rodiče po příjezdu do Osvětimi šli okamžitě do plynové komory.


Z celé rodiny nebyla přesunuta do Terezínského ghetta pouze Jiřího teta Regina. To proto, že Regina Winterová, provdaná Jandová, si vzala Čecha a křesťana a tím si zachránila život. Její dcera Anna si vzala za manžela Jiřího Schwarze, který podle našich informací hrůzy koncentračních táborů jako jediný přežil. Po válce se jejich rodina, ochromená hrůzou z toho, čemu jen o vlásek unikla, uzavřela do sebe. Těžko se tomu můžeme divit, protože si to těžko umíme představit. Zvláště když všichni viděli, že se k moci derou komunisté, kteří k Židům cítí stejnou zášť , jako nacisté:

https://www.israel.cz/2022/09/antisemitismus-jak-michail-gorbacov-osvobodil-sovetske-zidy/

Bratranec Rudolf s rodinou odešel do Austrálie a rodina Jandova se ze strachu snažila být úplně neviditelná. Jiří Winter s maminkou osaměli. Myslím, že to do smrti bylo Jiřímu líto. I tohle dokáže válka - rozdělit velikou a soudržnou rodinu. Přesto do konce života věděl, že má někde v Praze příbuzné a až donedávna se na jeho hrobě objevovaly květiny a malé dárky, vždy stejné, očividně od stejného člověka.

Věřím v sílu sociálních síti a doufám, že se mi podaří s rodinou znovu navázat kontakt. Byl by to ten nejkrásnější dárek, jaký by si Jiří k narozeninám přál.

Zde jdou informace:

  • Regina Jandová nar. 26.5.1889 v Praze za svobodna Winterová, bydlištěm Tř. marš.Focha 1418 byla Jiřího teta. Rodina byla velmi soudržná a scházela se téměř každý víkend a při všech možných svátcích a příležitostech. 

Teta a strýček byli tedy pro Jiřího velice blízcí lidé.

  • Karel Janda byl Jiřího strýček. Byl narozen  3.11.1888 bydlištěm Žižkov, Tř. marš.Focha 1418 byl Jiřího strýček. Pocházel z Loun.
  • Anna Jandová byla Jiřího sestřenice, dcera Reginy Jandová a Karla Jandy. Byli s Jiřím téměř stejně staří, takže valnou část dětství trávili společně. Bohužel nemáme žádnou její fotografii.
  • Jiří Schwarz, narozen 21.2.1922 byl manžel Anny Jandové, později Schwarzové. Vystudoval ČVUT, strojní a elektrotechnickou fakultu. Bydlel v Praze, na Nábřeží Lužní 11. Vystudoval ČVUT, strojní a elektrotechnickou fakultu. Byl transportován 10. 8. 1942, Praha → Terezín a 28. 9. 1944, Terezín → Osvětim. Byl osvobozen v Gleiwitzu. Přežil.

Milí přátelé, prosím, zkuste Jiřímu vrátit jeho rodinu. Třeba se nám společnými silami podaří někoho z příbuzných najít. Když má Jiří ty narozeniny…

A nebojte se, na výstavě bude přítomný i typický " nepraktovský" humor. Protože bez humoru by se takový osud nedal unést, ani přežít.