Příběh komínkové záslepky

22.07.2023

Legendární festival Haškova Lipnice v roce 1960 - ač to tak na první pohled vůbec nevypadalo - byl pro Jiřího Wintera zlomovým dějinným okamžikem.

Tehdy vyhrál první cenu za výtvarnou tvorbu a první cenu za literaturu vyhrál Miloslav Švandrlík. Když ty své první ceny oslavovali v hostinci U České koruny (ano, to je ten legendární hostinec, kde u hostinského Invalda bydlel Jaroslav Hašek, pil zde své džbány piva a psal Dobrého vojáka Švejka), domluvili se na spolupráci. A zde je objevil šéfredaktor nakladatelství Vysočina pan Čábela, který vytušil příležitost a začal vydávat jejich knihy. Nejprve hned v roce 1961 humornou prázdninovou oddychovku o trempech z Posázaví, nazvanou Krvavý Bill a viola a - poté co s úlevou zjistil, že ji soudruzi nezakázali, protože tramping byl tehdy považován za buržoazní přežitek, a čtenáři ji nadšeně vykoupili za dva dny - v rychlém sledu další knihy Lipnické edice završené Černými barony.

A ta komínová záslepka? Tehdy ještě nebyli lidé zhýčkaní a účastníci festivalu bydleli ve škole, která o prázdninách byla prázdná. V jedné místnosti byla odstavená kamna a ve zdi zela díra do komína. Jiří hbitě vyrobil záslepku ze čtvrtky papíru a jako člověk tvořivý a hravý na ni namaloval ksichtík. Pobaveně mi vyprávěl, že do druhého dne zmizela, takže ji možná odnesl nějaký sběratel kuriozit.

Když se mi před několika lety ozval pan Procházka, že se stěhuje nazpět do svého rodiště, že jeho tatínek patřil k pořadatelům festivalu Haškova Lipnice a že má na první ročník tohoto festivalu hezkou památku, potěšilo mne potvrzení známé pravdy, že svět je malý a kulatý. Komínová záslepka je dnes součástí rodinné galerie, kde trůní v sousedství děl pánů Panušky, Zrzavého a Reynka a v Lipnici pořádají oslavy ke kulatému výročí narození i úmrtí Jaroslava Haška mimo jiné též výstavou kresleného humoru v Haškově domku. Na fotografii kromě záslepky a idylické lipnické uličky, v níž dnes záslepka "bydlí" a je součástí vznikající galerie je také krásná roubenka Mistra Panušky, který tehdy Jaroslava Haška do Lipnice přivedl. 

V roubence dodnes žije Mistrova rodina a nedaleko stále stojí Panuškův dub, který známe z mnoha jeho obrazů.Slavnou restauraci U České koruny dnes vlastní rodina Jaroslava Haška a stále tam mají dobré pivo. A jak skončila dějinami poněkud zapomenutá Haškova manželka Šura, kterou si přivezl z Ruska a která zde po jeho smrti zůstala osamělá?

O jejím osudu si můžete přečíst ZDE.